Hidrojen altında yapılan ısıl işlemlerde kullanılan sürekli fırınlar

Örneğin ön ısıtma, yaşlandırma, menevişleme veya tavlama gibi sabit çevrim süreli sürekli proseslerde geçişli fırınlar doğru seçimdir. Fırın tasarımı talep edilen malzeme işleme kapasitesi, örneğin proses sıcaklığı, atmosferi ve talep edilen çevrim süresi gibi ısıl işlem proses koşullarına bağlıdır.

Yüksek adetli küçük parçaların koruyucu gaz veya reeaksiyon gazlı atmosfer içinde örneğin lehimleme, sertleştirme veya tavlama gibi ısıl işlemden geçirilmesinde sürekli çalışan fırınlar en uygun çözümdür.

Gaz sırdımazlık özelliğine sahip imbik sisteminin kullanılması ile fırın içinde kontrollü bir koruyucu gaz atmosferi oluşturulur. Proses gazı olarak hidrojen veya ayrıştırma gazı kullanıldığında fırın uygun bir emniyet teknolojisi ile donatılır.

Konveyör sisteminin seçiminde örneğin maks. çalışma sıcaklığı, yükleme kapasitesi, partinin geometrisi gibi faktörler önemli rol oynar. Kullanılan yaygın konveyör sistemleri kayışlı veya metal bantlı konveyörlerdir. Tel veya bant malzemelerinin tavlama işleminde bant veya tel çekme ffırınları kullanılır. Bu tip fırınlarda rulo şeklindeki parti fırın önünde açılır ve fırın sonrasında tekrar sarılır ve böylece fırın içinden geçirilir.

Parçaların hızlı şekilde soğutulması için ısıtma bölgesine doğrudan su soğutmalı çift cidarlı sistem monte edilmiştir. Bu soğutma sisteminin uzunluğu parça alma sıcaklığının koşullarına göre belirlenir.

Bununla ilgili olarak ürün videomuzu izleyebilirsiniz.